رئیس کل اسبق بیمه مرکزی در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد
قطع وابستگی به بیمه‌های اتکائی خارجی با افزایش سرمایه شرکت‌ها

خبرگزاری فارس: رئیس کل اسبق بیمه مرکزی با اشاره به اینکه سرمایه بالای بیمه‌ها در شرایط تحریم نیاز ما به بیمه‌های اتکایی خارجی را کاهش می‌دهد، گفت: یکی از نکات مهم توجه به کمبود نیروی انسانی متخصص با دید فنی برای اداره شرکت‌های بیمه است.

خبرگزاری فارس: قطع وابستگی به بیمه‌های اتکائی خارجی با افزایش سرمایه شرکت‌ها

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»‌ در خصوص اقدام بیمه مرکزی برای افزایش حداقل سرمایه تأسیس شرکت‌های بیمه اظهار داشت: مسئولان بیمه مرکزی بر این باورند که با توجه به تقاضای موجود برای تأسیس شرکت از سوی نهادها و مجموعه‌های خصوصی، بهتر است شرکت‌های بیمه با سرمایه‌های بالاتر تأسیس شوند.

رئیس کل اسبق بیمه مرکزی افزود: موضوع مهمی که در این زمینه وجود دارد، وضعیت شرکت‌های فعلی در بازار است که باید مهلت زمانی مناسب برای افزایش سرمایه به آنها داده شود تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا شرکت‌های جدید با سرمایه بالا نمی‌توانند بازار شرکت‌های فعلی را بگیرند، گفت: تفاوت عمده بازار بیمه با نظام بانکی وجود سیستم اتکایی در بیمه است، بنابراین شرکت بیمه می‌تواند به هر میزان که می‌توانند ریسک را بپذیرند و مابه‌التفاوت آن را نزد شرکت دیگری اتکایی کنند.

همتی تصریح کرد: در شرایط فعلی اقتصادی کشور، سرمایه بالای بیمه‌ها به افزایش ظرفیت نگهداری داخلی کشور کمک می‌کند و با توجه به اعمال برخی تحریم‌ها علیه کشور، نیاز ما به اتکایی خارجی را کاهش می‌دهد.

رئیس کل اسبق بیمه مرکزی، ادامه داد: تنها راهی که برای شرکت‌هایی که برای افزایش سرمایه با مشکل مواجهند وجود دارد، پذیرش ادغام با دیگر شرکت‌ها است که این اقدام مناسبی است، در غیر این صورت باید در مهلتی که بیمه مرکزی به آنها می‌دهد، سرمایه خود را افزایش دهند.

همتی تصریح کرد: افزایش سرمایه تأسیس شرکت‌های بیمه راهی برای کنترل ورود بی‌رویه شرکت‌ها به بازار است، اما نکته‌ای که در این میان مورد غفلت واقع شده نیروی انسانی کارشناس با دید فنی است که بتواند شرکت بیمه را اداره کند.

وی افزود: در واقع در حال حاضر در این زمینه کمبود احساس می‌شود و به تعداد متقاضیان تاسیس، نیروی انسانی فنی و باتجربه در کشور وجود ندارد و باید در این زمینه تلاش شود.